Dlaczego warto wykonać test na ocenę zagrożenia zakrzepicą żył głębokich?

dr n. med. Marek Karczewski - Lipiec 14, 2011

Doktor Marek radzi:

Niedawno przedstawiłem Państwu na blogu test pomagający ocenić ryzyko zagrożenia zakrzepicą żył głębokich (DVT) . Wzbudził on spore zainteresowanie pośród czytelników blogu, co mnie niezmiernie cieszy :)

Jedno z częściej pojawiających się pytań dotyczyło ewentualnej przydatności wykonania testu przed zabiegami z zakresu chirurgii plastycznej i medycyny estetycznej. Moja odpowiedź brzmi, KONIECZNIE!

Test ten sumuje czynniki podwyższające ryzyko tworzenia się zakrzepów w kończynach dolnych lub płucach. Najnowsze badania wskazują, że u 1 na 9 osób z grupy najwyższego ryzyka (≥ 8 punktów w teście) po przeprowadzeniu zabiegu chirurgicznego powstaną zakrzepy, jeśli nie będzie poddana odpowiedniej terapii przeciwzakrzepowej w 60-o dniowym okresie pozabiegowym! (tekst źródłowy).

Pacjenci z zakrzepicą żył głębokich są bardziej narażeni na rozwinięcie zatorowości płucnej (PE). Dzieje się tak, gdy dochodzi do oderwania się powstałej skrzepliny i przemieszczenia jej z prądem krwi w kierunku serca i płuc, co może spowodować zatkanie tętnicy płucnej. Jeśli zator jest duży, może spowodować śmierć. Mniejsze zatory, zatykając tętniczki płucne, powodują zatorowość płucną i utrudnienie oddychania.

Statystyki są bezwzględne. 10% -25% osób, które rozwiną ostrą zatorowość płucną umiera w przeciągu 1 godziny od momentu wystąpienia objawów. U 50% pacjentów, którzy przeżyją PE, obserwuje się przeciążenie prawej komory serca, a 5% pacjentów rozwija przewlekłe nadciśnienie płucne.

Statyki wskazują również, że na rozwinięcie żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej najbardziej narażeni są pacjenci poddawani abdominoplastyce, zabiegom modelowania górnej części ciała czy zabiegom rekonstrukcyjnym piersi.

Dlatego właśnie, dla własnego bezpieczeństwa, zalecamy przeprowadzenie testu przed jakimkolwiek zabiegiem chirurgicznym, w tym również z zakresu chirurgii plastycznej i medycyny estetycznej. Jego wykonanie niewątpliwie pomoże w rozmowie z lekarzem oraz przyczyni się do redukcji wystąpienia powikłań pozabiegowych.

Wcześniejsza porada doktora Marka.

Zostaw wiadomość