Give your website a premium touchup with these free WordPress themes using responsive design, seo friendly designs www.bigtheme.net/wordpress

Wertebroplastyka

wertebroWertebroplastyka to metoda leczenia kompresyjnych złamań kręgosłupa. Zabieg wertebroplastyki polega na wstrzyknięciu tzw. cementu kostnego do trzonu kręgu złamanego lub będącego na granicy złamania. Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu ogólnym, podpajeczynówkowym lub miejscowym, a czas jego trwania nie jest długi. Specjalista wykonujący zabieg wbija igłę w staw międzykręgowy, następnie wprowadza ją do trzonu i po wykonaniu szeregu czynności kontrolnych podaje przez igłę cement kostny wzmacniający dany krąg. W fazie końcowej igła jest wycofywana, a miejsce wkłucia zabezpieczane zostaje opatrunkiem. Operację przeprowadza się pod stałym podglądem monitora RTG. Pacjent po zabiegu wertebroplastyki wypisywany jest ze szpitala po 24 godzinach.

Wskazania do zastosowania wertebroplastyki kręgów są następujące:
1. Złamania osteoporotyczne kręgów starsze niż dwa tygodnie, ze średnio lub mocno nasilonymi dolegliwościami bólowymi, nie poddające się leczeniu zachowawczemu.
2. Bolesne przerzuty nowotworowe kręgów bez lub z zastosowaniem adjuwantowej radioterapii.
3. Bolesne naczyniaki kręgów.
4. Osteonekroza kręgów.
5. Wzmocnienie trzonu kręgu przed stabilizacją przeznasadową.

Przeciwwskazania
Zabieg jest przeciwwskazany u osób z zaburzeniami krzepnięcia. Nie należy przeprowadzać operacji, gdy trzon jest zbyt mocno zapadnięty – nie można wtedy bezpiecznie wprowadzić igły i podać cementu.

No Comments

Post A Comment