Give your website a premium touchup with these free WordPress themes using responsive design, seo friendly designs www.bigtheme.net/wordpress

Ostrzykiwanie żylaków (skleroterapia)

Skleroterapia polega na likwidacji zmienionych naczyń żylakowych poprzez środek chemiczny podany do ich światła. Substancja podana do światła żylaka uszkadza śródbłonek naczynia i prowadzi do miejscowego stanu zapalnego, który następnie doprowadza do włóknienia ściany, zmniejszenia średnicy i zarastania (zamknięcia) światła zmiany naczyniowej (żylaka, pajączka). Proces ten odbywa się na przestrzeni kilku tygodni.

Skleroterapią można likwidować:

– Niewielkie poszerzenia w układzie żylnym (żylaki siateczkowate, teleangiektazje = pajączki)
– Poszerzenia żylakowe
– Refluks w zakresie żyły odpiszczelowej i odstrzałkowej przy nieznacznie poszerzonej średnicy
– Żylaki u osób starszych z dużymi obciążeniami ogólnymi

Do lepszego uwidocznienia zmian żylakowych używa się aparatu USG (echoskleroterapia) lub systemu podświetlania naczyń (np. VeinLite)

Przeciwwskazaniami do skleroterapii są:
– ciąża
– przebyta zakrzepica żylna, zatorowość lub zator płucny
– zaburzenia krzepnięcia
– choroba nowotworowa i choroby układowe
– uczulenie na środek obliterujący
– zmiany niedokrwienie kończyn
– zakażenie skóry
– obrzęk chłonny

Do skleroterapii stosuje się głównie metodę Fegana, w której środek podawany jest do uniesionej kończyny, co powoduje opróżnienie światła naczynia z krwi żylnej. Po zabiegu kończynę bandażuje się, pozostawiając ucisk do następnego dnia wieczorem, a kompresoterapię w ciągu dnia utrzymuje się przez kolejne 5-7 dni. Zaleca się w tym czasie normalną aktywność (chodzenie).

Metoda jest minimalnie bolesna ze względu na cienkie igły używane do skleroterapii. Istnieje możliwość wystąpienia przebarwienia skóry (do 30%) lub powstanie wtórnych rozległych teleangiektazji (matting). Może też dojść do ponownego udrożnienia (rekanalizacja), co wiąże się z koniecznością ponownego zabiegu skleroterapii lub miniflebektomii.

W przypadku większych zmian żylakowych, zamykania żyły odpiszczelowej lub odstrzałkowej, stosuje się środek obliterujący w postaci pianki, co zapewnia większą stabilność środka wewnątrz naczynia. Skleroterapia piankowa jest główną alternatywą miniflebektomii i strippingu.

67

68

No Comments

Post A Comment